X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدX بستن تبليغات
X بستن تبليغات
X بستن تبليغات
همه چیز در مورد زیبایی و جوانی - رازهای زیبایی با کمک طبیعت


رازهای زیبایی با کمک طبیعت


انواع پوستها و مراقبت از آنها:پوست، یکی از اجزای مهم بدن است که سلامت و زیبایی آن، نقش بسیار پررنگی در سلامتی و زیبایی عمومی ما دارد. حال برای اینکه پوستی سالم، زیبا و شاداب داشته باشیم در درجه اول باید نوع پوست ماو روش های مراقبت از آن را به درستی بشناسیم.شناخت انواع پوست:پزشکان معمولا پوست افراد را از نظر میزان رطوبت، به سه دسته خشک، چرب و مختلط تقسیم می کنند که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارد و روشهای مراقبتی مناسب خودش را می طلبد.
پوست خشک:


اولین نوع از انواع پوست، پوست خشک است. این نوع از پوست، ظاهری بدون آب، ترک خورده و بافت ریز دارد و در آن، خطوط پوستی واضح تر بوده و در زمان لمس، خشن و خشک است. افرادی که دارای این نوع پوست هستند معمولا زمینه حساسیت سرشتی (درماتیت آتوپیک) دارند و چین و چروک ها و علائم پیری زودرس در آنها سریع تر از سایرین بروز می کند.


گاهی اوقات مویرگ های ظریفی لابه لای تار و پود این نوع پوست دیده می شود و این ویژگی را هم دارد که در مواجهه با هوای سرد و خشک دچار خشکی و ترک خوردگی شده و باعث احساس سوزش و سرخی در صورت، دست ها، گردن و یا ساق پاها شود. برعکس، در فصول گرم و معتدل افرادی که پوست شان خشک است مشکل کمتری دارند و تعریق و رطوبت هوا وضع پوستی آنها را بهتر و قابل تحمل تر می کند.راهکارهای سودمند برای پوست خشک:


اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که پوست خشکی دارند، بهتر است به این توصیه ها به خوبی توجه کنید. 1. از تماس مستقیم با آب و هوای سرد خودداری کرده و با استفاده از دستکش، جوراب، کلاه یا شال از پوست صورت و بدنتان محافظت کنید.

 2. تعداد دفعه های استحمام و شست وشوی دست ها و بدن خود را به حداقل برسانید.

 3. برای خشک کردن صورت و بدن خود، از پارچه های لطیف و بدون پرز و یا باد ملایم سشوار استفاده کنید.

 4. از عطر و ادکلن و مواد بهداشتی- آرایشی معطر و یا چسبنده و غلیظ کمتر استفاده کنید.

 5. سعی کنید از صابون های محرک یا مواد شوینده مایع یا پودر لباسشویی استفاده نکنید و تا آنجا که می توانید از اشعه خورشید و آب و هوای آلوده شهرهای بزرگ و صنعتی نیز دور باشید.

محصولات مناسب پوست خشک:


انواع محصولات مرطوب کننده برای افرادی که دارای پوست خشک هستند، ساخته شده و در بازار موجود است ولی اصل عمده در انتخاب مرطوب کننده، توجه به مندرجات روی جعبه این محصولات و متناسب بودن مرطوب کننده با پوست خشک است. زیرا مرطوب کننده هایی مخصوص پوست چرب و مختلط نیز در بازار وجود دارند که استفاده از آنها در پوست خشک، مجاز و به مصلحت نیست و باعث بدتر شدن خشکی پوست می شوند.


به این نکته هم توجه داشته باشید که مرطوب کننده مناسب پوست دست و ساق پا، معمولا باید از نوع کرم و مرطوب کننده سایر نقاط بدن مانند بازوها، سینه و پشت از نوع لوسیون باشد.


در مورد زمان استفاده از مرطوب کننده ها هم باید گفت بهترین زمان، بلافاصله بعد از استحمام یا بعد از شست وشوی دست ها و پاهاست و باید چندین بار در روز و هر بار به مقدار کافی برای پوشش دادن سطح بدن انجام شود.


توصیه دیگر، استفاده از وان آب نیم گرم به همراه پودر جوی دوسر یا مقادیر اندکی گلیسیرین یا پارافین است که روش مناسب و مفیدی برای شمایی که پوست خشک دارید است.


ضمن اینکه به خاطر داشته باشید در مواردی که حساسیت سرشتی یا انواع دیگر اگزما در فرد وجود داشته باشد، باید از داروهای موضعی یا داروهای خوراکی مختلف تحت نظر پزشک متخصص کمک گرفته شود.پوست مختلط:


افرادی هستند که پوستشان مختلط است. این نوع پوست بین سنین 20 تا 40 سالگی بیشتر دیده می شود و در آن، پوست نواحی چانه، بینی و پیشانی، چرب و نواحی اطراف چشم، گونه و گردن، خشک است. شناخت این نوع پوست و نحوه تعامل با آن اهمیت زیادی دارد زیرا در صورتی که فرد فقط به فکر درمان چربی محدوده مرکزی صورت باشد و از محصولات بهداشتی یا داروهای کاهنده چربی پوست استفاده کند، ناخواسته به بدتر شدن مشکل خشکی نواحی خارجی تر پوست و صورت کمک می کند و عکس این موضوع نیز صادق است.


راهکارهای  سودمند برای پوست مختلط:


اگر دارای پوستی مختلط هستید، برای کنار آمدن با این نوع پوست مجموعه ای از توصیه هایی را که برای موارد قبلی گفته شد برای هر یک از نواحی چرب یا خشک پوست تان باید به کار ببرید و علاوه بر آن توصیه های زیر را نیز به خاطر بسپارید. 1. شست وشوی صورت را باید به یک تا دو بار در روز و به همراه استفاده از شوینده های فاقد مواد صابونی قلیایی (پن ها یا بارها) محدود کنید.

 2. از استفاده از حوله ها و پارچه هایی که بافت خشن دارند و حاوی الیاف نایلونی هستند، خودداری کرده و از تماس با آب و هوای خشک و سرد یا آلوده نیز دوری کنید.


محصولات مناسب پوست مختلط:


برای افرادی که پوست مختلط دارند، ضدآفتاب ها، محصولات پاک کننده و مرطوب کننده های متعدد داخلی و خارجی در بازار وجود دارند که باید با نظر پزشک متخصص و در کنار بعضی داروهای خاص برای غلبه بر مشکلات این افراد استفاده شوند.


قابل توجه اینکه هر نوع علامت دال بر وجود اگزمای پوستی در این افراد باید به دقت تحت نظر گرفته شده و بر حسب نیاز از داروهای کورتیکوستروئیدی موضعی یا سایر داروها با نظر پزشک معالج کمک گرفته شود.پوست حساس:


 پوست حساس که شفاف و لطیف است، خطوطی وجود دارد و مویرگ هایی ظریف در آن مشاهده می شود که در اثر تماس با مواد حساسیت زای هوا، عطر و ادکلن و مواد آرایشی، سرخ و ملتهب می شود.راهکارهای مناسب برای پوست حساس:


افرادی که دارای این نوع پوست هستند باید از تماس بیش از حد با مواد شیمیایی و مواد شوینده، اشعه خورشید و گرد و غبار هوا خودداری کرده و از شوینده های ملایم و فاقد مواد صابونی قلیایی استفاده کنند. ضمن اینکه عطر و ادکلن، اسپری های خوشبو کننده هوا و حشره کش ها نیز جزو موادی هستند که این افراد باید از آنها دوری کنند.محصولات مناسب پوست حساس:


دارندگان پوست حساس، بهتر است قبل از استفاده از هر محصول بهداشتی- آرایشی، ابتدا مقدار کمی از آن را بر سطح داخلی بازوی خود بمالند و در صورتی که هیچ واکنش حساسیتی در این نقطه ایجاد نشد، برای صورتشان از آن محصول استفاده کنند.پوست چرب:


نوع دیگری از انواع پوست، پوست چرب نامیده می شود که ظاهری براق دارد و در حین لمس، چرب است. کسانی که در این دسته قرار می گیرند روزنه های پوستی آنها معمولا متسع است و در بعضی نواحی مانند کناره ها و پل بینی، نقاط سیاهی روی این روزنه ها دیده می شود. این افراد معمولا خال های زیادی روی سطح پوست خود دارند و مستعد آکنه یا اصطلاحا همان جوش های غرور جوانی هستند.


گاهی چربی سطح پوست این دسته از اشخاص چنان زیاد است که ظاهری چرب و نه چندان پاکیزه پیدا می کنند و نیاز به شست وشوی مکرر پوست شان دارند و این موضوع از نظر اجتماعی و شخصی، آنها را دچار مشکل می کند. ضمن اینکه اغلب بوی ناخوشایندی که همراه ترشحات چربی پوست است نیز این افراد را آزار می دهد اما مزیتی که پوست چرب دارد این است که دیرتر چین و چروک خورده و علائم افزایش سن را بروز می دهد.راهکارهای سودمند برای پوست چرب:


اگر جزو افرادی هستید که در دسته دوم قرار می گیرند و پوست تان چرب است، بهتر است کاربرد این توصیه ها را در برنامه مراقبت های پوستی خود قرار دهید. 1. شست وشوی مرتب و مکرر صورت و بدن را فراموش نکنید و خاطرتان باشد گاهی دو بار حمام نیز در روز لازم است.

 2. استفاده از محصولات بهداشتی- آرایشی و ضدآفتاب های فاقد چربی، از اصلی ترین مواردی است که باید رعایت کنید.

 3. از صابون ها و شوینده های مخصوص پوست چرب استفاده کنید. ضمن اینکه استفاده از محصولات لایه بردار و درمان آکنه با داروهای موضعی یا خوراکی را هم تحت نظر پزشک متخصص از یاد نبرید.


محصولات مناسب پوست چرب:


نکته قابل توجه این است که شما هم مثل افراد دارای پوست خشک، نیاز به استفاده از مرطوب کننده دارید و صرف داشتن پوست چرب، نیاز به مرطوب کننده را در شما از بین نمی برد ولی مرطوب کننده هایی که باید استفاده کنید، مخصوص پوست خودتان است و فرآورده های فاقد چربی برای این منظور به کار می روند.پوست طبیعی:


عده ای هستند که هیچ کدام از ویژگی های ذکر شده در پوست شان بارز و شاخص نیست و معمولا درگیری کمتری در مورد رفتار مناسب با پوستشان دارند. به پوست این افراد پوست طبیعی گفته می شود. این نوع پوست معمولا ظاهری شاداب و کمی مرطوب با قوام و بافتی عادی دارد و با کمی کشیده شدن به سرعت به حالت عادی برمی گردد و چربی یا خشکی بیش ازحد ندارد.


پوست طبیعی، هموار و در زمان لمس، فاقد خشونت یا چربی یا جوش های آکنه ای است و مراقبت از این نوع پوست چندان دشوار نیست. اگر نوع پوست شما در این دسته قرار می گیرد، استفاده از ضدآفتاب ها و محصولات شوینده و مرطوب کننده هایی که در بازار تحت عنوان «محصولات مناسب برای پوست های طبیعی» وجود دارند، به اضافه خودداری از تماس بی رویه با نور خورشید و شست وشوی یک تا دو بار در روز توصیه هایی هستند که برای شما لازم است.


انسانها در طول عمر خود ممکن است در اغلب حالات، پوست طبیعی داشته باشند ولی بنا به شرایط خاصی مانند شست وشوی بیش از حد پوست با شوینده های نامناسب، تماس با عوامل محیطی و یا بروز اختلال در میزان ترشح چربی سطحی پوست (که اصطلاحا به آن سبوم گفته می شود) دچار چربی یا خشکی بیش از حد پوست می شوند که طبعا این حالات با برطرف کردن عوامل ایجاد کننده از بین می روند.راهکارهای داشتن پوستی شاداب:پاکسازی صورت با تونر و شیرپاک‌کن، بخور صورت با آب، شست‌وشوی صورت با مایع مخصوص و… همگی راه‌هایی برای پاک کردن پوست هستند. اما بهترین و مفیدترترین روش برای شست‌وشوی صورت کدام است؟ این یکی از سوالاتی است که برای خانم‌های زیادی مطرح است و جواب‌های درست و غلط زیادی هم به آنها داده می‌شود.


امروزه متداول است که استفاده از لوسیون‌های گیاهی یا شیمیایی را به افراد برای شست‌وشوی پوست صورتشان توصیه می‌کنند و البته خیلی‌ها هم به روال سابق از صابون معمولی برای شست‌وشو و تمیزی پوست خود استفاده می‌کنند و تا به حال دچار هیچ عارضه‌ای هم نشده‌اند.


این یک راز نیست درواقع یک تشخیص درست از سوی شما یا پزشک زیبایی شماست که بگوید نوع پوست شما کدام یک از ۳ حالت چرب، خشک و نرمال است و شما باید کدام شیوه را برای شست‌وشوی پوست خود انتخاب کنید.


به گفته متخصصین پوست و زیبایی آب، مفیدترین و ساده‌ترین راه برای پاک کردن آلودگی‌های موجود روی پوست است که افراد می‌توانند در روز به دفعات متعدد با هر نوع پوستی از آن استفاده کنند و دچار هیچ مشکلی نشوند.


شست‌وشوی پوست یک ضرورت است اما اینکه با چه ماده‌ای شست‌وشو شود بستگی به وضعیت پوست افراد دارد. وقتی شخصی پوست خشکی دارد مسلما باید از شست‌وشوکننده‌هایی که اسیدیته بیشتر، قلیای کمتر و PH‌های پایین‌تری دارند، استفاده کند. وقتی پوستی نرمال است ممکن است خیلی در این زمینه مشکل نداشته باشند. البته پوست‌های نرمال نیز گاهی خشک و گاهی چرب می‌شوند این به آن معناست که وقتی شخص می‌گوید پوست من چرب نیست و خشک هم نیست اما وقتی می‌شویمش خیلی احساس خشکی می‌کنم، یعنی این پوست نرمال رو به خشکی است اما اگر چنین شکایتی نداشته باشد یعنی یک پوست نرمال رو به چرب دارد.


اما پوست چرب که به محض شستن فورا دوباره چرب می‌شود، کاملا واضح است که نیاز به شست‌وشوی بیشتری دارد. این نوع پوست محدودیت کمتری در استفاده از صابون‌ها دارد به طوری که اگر کسی پوست چربش را با صابون‌های معمولی و حتی بدن‌شوی هم بشوید، احساس ناخوشایندی به او دست نمی‌دهد و احساس سوزش و کش‌آمدگی در پوستش نمی‌کند.


تعداد دفعات شست‌وشوی صورت هم باز به نوع پوست هر فرد بستگی دارد. اگر فرد پوست چربی دارد باید به دفعات بیشتری پوست را بشویید. معمولا پوست خشک در شبانه‌روز بیش از یک بار به شست‌وشو با پاک‌کننده‌ها نیاز ندارد، اما پوست طبیعی تا ۲ بار می‌تواند با پاک‌کننده‌ها شست‌وشو شود و برای پوست چرب حتی بیش از ۳ بار هم اشکالی ندارد.


البته شست‌وشو با آب تا هرچندبار در شبانه‌روز که انجام شود حتی برای پوست خشک هم مجاز است. فردی که پوست خشک دارد و تمایل دارد که پوستش را چندبار بشوید؛ می‌تواند یکبار در روز که آلودگی پوستش بیشتر است از پاک‌کننده‌ها استفاده کند و دفعات بعدی فقط با آب خالی صورتش را بشوید.اندر مضرات لوازم آرایش شیمیایی و مصنوعی:بر اساس آمارهای موجود، در کشورهای در حال توسعه، ۸۰ درصد بانوان از لوازم آرایشی استفاده می کنند در حالی که این میزان در کشورهای توسعه یافته به دلیل آگاهی از زیان های این لوازم، بسیار پایین تر از این حد است. در حال حاضر، افراط در استفاده از لوازم آرایشی، سلامت جامعه، خصوصاً زنان و دختران را به خطر انداخته، هر روز نیز بدون توجه به تبعات سوء آن، بر میزان تقاضای این لوازم افزوده می شود. در این بحث ابتدا عوارض عمومی و کلی لوازم آرایشی(یعنی عوارضی که در استفاده از همه یا اکثر این لوازم دیده می شود) و سپس عوارض اختصاصی هر فرآورده آرایشی یا روشهای زیبایی، به طور جداگانه بیان گردد.عوارض عمومی:سرطان:


 با توجه به وجود بیش از ۸۰۰ ترکیب شیمیایی سمی در مواد آرایشی و عطرهای صنعتی، استفاده مداوم از لوازم آرایشی، موجب جذب سالانه ۲۵۰۰ گرم مواد شیمیایی به بدن می شود. گفتنی است اغلب زنان بیش از ۲۰ نوع مارک مختلف لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند که این موضوع موجب افزایش خطرات ناشی از مصرف این نوع مواد می گردد. تحقیقات نشان می دهد که مواد آرایشی می توانند به رشد سلول های سرطانی کمک فراوانی کنند.


ترکیبات شیمیایی استفاده شده در مواد آرایشی مانند مواد محافظی از جمله « پارابن ها » و « فتالات ها »، ارتباطی مستقیم با رشد تومورهای سرطانی به ویژه سرطان سینه دارند. پژوهش های اخیر «سازمان مبارزه با سرطان آمریکا» نشان می دهد که « پارابن ها » در ۲۰ نوع از نمونه های گرفته شده از سرطان های سینه کشف شده اند. زنانی که بیشتر از مواد آرایشی استفاده کرده اند؛ سرطان پیشرفته تر و طول عمر کمتری داشته اند. اگر چه سازندگان لوازم و مواد آرایشی سعی کرده اند تا استفاده از این ترکیب شیمیایی را در محصولاتی مانند شامپوها و ژل ها حذف کنند و یا تا حدّ زیادی پایین آورند؛ اما در استفاده کمتر از آنها در مواد دیگر آرایشی ناموفق بوده اند.


بنابراین، بانوان، باید حتی المقدور استفاده از مواد آرایشی را کاهش داده یا کاملاً از مصرف آنها بپرهیزند؛ چرا که استفاده از مواد شیمیایی آرایشی، انسان را به مرگ نزدیک تر می کند. جالب است که بدانید که در سالهای اخیر و با افزایش استفاده خانم ها از مواد آرایشی در ایران، آمار سرطان سینه نیز افزایش یافته است.پیری زودرس پوست:


مواد آرایشی و بهداشتی، عموماً با ایجاد یک سد، مانع رسیدن اکسیژن کافی به پوست شده، پیری زودرس پوست به ویژه در دختران نوجوانی که از سنین پایین آرایش می کنند را سبب می شوند. این تاثیرات تدریجی با پیرشدگی پوست، بروز چروکیدگی در ناحیه پیشانی و چین خنده آغاز می شود؛ ولی متاسفانه بانوان برای پوشاندن این چین و چروک ها، از مواد آرایشی بیشتری استفاده می کنند که همین امر سبب ضربه و آسیب جدّی تری به پوست می شود.حساسیت:


حساسیت، شایع ترین عارضه لوازم آرایشی به خصوص اجناس تقلبی است. احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در محلی که ماده آرایشی استفاده شده، شایع ترین شکایت مصرف کنندگان است. سایر علایم عبارتند از: قرمزی، تورم، خارش و تاول های آبدار، کهیر، عفونت پوست، عفونت ریشه مو، تغییر رنگ پوست و آکنه.جنون گاوی:


 برخی مواد آرایشی خارجی ممکن است دارای فرآورده های دامی و حاوی کولاژن و ژلاتین باشند که باعث سرایت عارضه جنون گاوی به مصرف کننده می شوند که احتمال بروز این مشکل در مورد لوازم آرایشی تقلبی زیادتر است.صدمات کبدی:


آفلاتوکسین B1 ، شایع ترین و یکی از قدیمی ترین مواد سرطان زا برای انسان است که توسط قارچ ها تولید می شود. مصرف محصولات آرایشی آلوده به این قارچ ها، می تواند منجر به صدمات کبدی حاد شود. میزان این ماده سمی در مواد آرایشی تقلبی، بالاتر از حدّ مجاز بوده، به راحتی از روی پوست، جذب بدن می گردد.آکنه:


 استفاده از مواد روغنی تقلبی در لوازم آرایشی غیر استاندارد، باعث ایجاد جوش سرسیاه و آکنه در فرد مصرف کننده می گردد؛ اگر چه این امر در استفاده از لوازم آرایشی دارای مارک های معتبر نیز، غیر معمول نیست.ایدز و هپاتیت:


بسیاری از شرکتهای تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، در محصولات خود از بقایای جنینی مانند جفت استفاده می کنند که اینکار موجب ایجاد نگرانی هایی از جهت انتقال بیماری هایی مثل ایدز و هپاتیت گردیده است. جفت، لایه تغذیه کننده جنین در رحم است که پس از تولّد، دور ریخته می شود. در حال حاضر استفاده از آن در محصولات آرایشی ممنوع شده ولی برخی کارخانه های تولید کننده ادعا می کنند که مواد موجود در جفت، موجب رشد بافتی و برطرف شدن چین و چروک پوست می شوند. سازندگان مواد آرایشی از جفت، تلاش می کنند با الکل و سایر مواد پاک کننده، آن را از آلودگی میکروبی پاک نمایند؛ اما همچنان امکان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت وجود دارد.عقیمی:


 یکی از عوامل عقیم شدن نوزادان پسر، استفاده مادران آنها از محصولات آرایشی شیمیایی است. برخی مواد شیمیایی خطرناک که علاوه بر مواد آرایشی در بسیاری از مواد پلاستیکی که در ساخت اسباب بازی به کار می روند نیز وجود دارند؛ می توانند سبب عقیم شدن نوزادان پسر شوند.عوارض اختصاصی:


یعنی عوارضی که در هر محصول، با توجه به مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت و فرمولاسیون آن مشاهده می گرددرنگ و فر مو:ریزش مو در اثر رنگ موهای غیر مجاز تقریباً به پدیده ای رایج تبدیل شده است؛ حتّی در برخی موارد، پیاز مو، به سبب مصرف این مواد، سوخته؛ باعث طاسی غیر قابل برگشت و یا ایجاد تاول بر روی پوست سر می شود. به علت وجود ماده ای به نام « پارافنیلین دیامین(PPD) » در بعضی از رنگ موها، ممکن است التهاب پوست صورت و یا در موارد شدیدتر، تورم صورت به وجود آید. از عوارض دیگر رنگ های مو، موخوره، شکنندگی و گره خوردگی موها و ایجاد حساسیت می باشد.


 « پرسولفات آمونیوم» که گاهی برای روشن کردن مو به کار می رود؛ ممکن است منجر به التهاب پوست و گاهی نیز حساسیت ناگهانی مثل سرگیجه و سردرد شود.


فر دایمی، موی صاف را موّاج و فرفری می کند. ماده فر، پیوندهای شیمیایی را در موهای صاف می شکند و باعث ایجاد فر در مو می شود. این عمل می تواند مو را تخریب کند. موها نباید بیش از هر ۳ ماه یک بار در معرض محلول فر قرار گیرند. اگر مایع فر برای مدت طولانی روی مو بماند؛ بسیار قوی تر عمل می کند و موها را خشک، بدرنگ و شکننده می کند. امکان تخریب پوست سر هم وجود دارد.


رژ لب:گروهی از متخصّصان اعلام کرده اند که بیش از نیمی از رژ لب ها حاوی سرب هستند. آزمایش روی محصولات ۳۳ شرکت تجاری تولید کننده رژ لب نشان داد که ۶۱ درصد از این محصولات میزان بالایی سرب دارند؛ در حالی که در ترکیبات هیچ کدام از آنها نامی از این ماده برده نشده بود. این آلودگی در انواع قرمز رنگ برخی از مارک ها بیشتر است. میزان سرب موجود در این محصولات ۳ برابر بیش از مقدار مجاز است..


محقّقان معتقدند، سرب به کار رفته در این محصولات باید به همان میزان استانداردی باشد که برای آب نبات ها وضع شده، چرا که رژ لب هم از سوی خانم های مصرف کننده بلعیده شده، وارد دستگاه گوارش می شود. مطالعه ای که بر روی قیمت و سلامت مارک های مختلف صورت گرفت؛ نشان دهنده این واقعیت بود که بعضی مارک های ارزان تر، سرب بسیار کمتری از مارک های گران قیمت دارند! سرب، ماده ای سمی است که تاثیر به سزایی بر اعصاب می گذارد.


آلودگی سرب در دراز مدت، سبب کاهش یادگیری، دشواری در زبان آموزی و ایجاد اختلالات رفتاری در افراد می شود. مصرف مقادیر سمی سرب، همچنین باعث کاهش بهره هوشی(IQ) شده، پرخاشگری را در افراد افزایش می دهد. همچنین سرب یکی از عوامل احساس خستگی و کسالت دایم در افراد و نیز ایجاد کم خونی های مزمن است. زنان باردار و کودکان از آسیب پذیرترین گروه ها در برابر آلودگی با سرب محسوب می شوند. این ماده به راحتی از جفت عبور کرده، وارد مغز جنین می شود و از رشد و تکامل طبیعی آن جلوگیری می کند.محصولات سفید کننده پوست:علت اصلی مشکلات و عوارض ناشی از مصرف محصولات سفید کننده پوست، وجود « کلوبتازول» است که در برخی کشورها، استفاده از آن ممنوع شده است. از عوارض این ماده می توان به چاقی، کم کاری غده فوق کلیوی، تیرگی پوست در بلند مدت، پوکی استخوان و … اشاره کرد. در واقع استفاده از محصولات روشن کننده در میان مصرف کنندگان به نوعی اعتیاد تبدیل شده است. بنابراین اطلاع و آگاهی از ماهیت و عوارض جانبی استفاده از این محصولات، به ویژه کلوبتازول، یک نیاز ضروری و حیاتی است. با توجه به ورود غیر قانونی محصولات آرایشی تقلبی به کشور، احتمال بروز این خطرات بسیار زیاد است. کرم های سفید کننده حاوی « هیدروکینون »:کرم های روشن کننده حاوی هیدروکینون که به عنوان داروی ضد لک مورد استفاده قرار می گیرند؛ در دراز مدت باعث افزایش تحریکات پوستی می شوند و هر اندازه که درصد هیدروکینون موجود در این نوع کرم ها بیشتر باشد، شانس ابتلا به تحریکات پوستی افزایش می یابد؛ به عنوان نمونه هیدروکینون ۱۰ درصد، شدیداً پوست را تحریک کرده، باعث خارش و قرمزی پوست می شود. بنابراین، افراد بهتر است برای پیشگیری از تحریکات پوستی شدید، از سفید کننده های حاوی هیدروکینون ۴ درصد استفاده کنند.


همچنین برای از بین بردن یا کم رنگ کردن ضایعات و لکه های پوستی می توان از غلظت های کمتر از ۲ درصد استفاده نمود. این کرم ها معمولاً زمانی کارآیی دارند و تاثیرات عمیقی بر جای می گذارند که برای طولانی مدت استفاده شوند که البته در آن صورت هم، پس از قطع مصرف، لک های پوستی دوباره پیدا می شوند. بعضی از پزشکان، هیدروکینون را به عنوان درمان توصیه نمی کنند؛ چرا که در درازمدت(بعد از ۶ ماه) باعث ایجاد لک های دایمی در پوست می شود.


بنابراین، مصرف بیش از ۶ ماه این کرم ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. همچنین به دلیل عوارض پوستی، زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف این کرم ها پرهیز کنند. فراموش نکنید که قبل از استفاده از این نوع کرم ها، باید آنها را روی یک زمینه سفید امتحان کرد تا حاوی مواد رنگی نباشند؛ زیرا هیدروکینون موجود در کرم ها، در مدت یک الی ۶ ماه اکسید و قهوه ای رنگ می شود که نشان می دهد کرم غیر قابل مصرف است و خاصیت خود را از دست داده است.ریمل:ریمل، در صورتی که فرمولاسیون مناسبی نداشته باشد می تواند سبب ریزش مژه ها شود که درمان آن گاهی ماه ها زمان می برد.


پایه اصلی ریمل های مایع، آب و روغن است. ریمل هایی که پایه اصلی آنها آب است؛ محیط مناسبی برای رشد و نمو میکروب ها هستند. لذا تکثیر این میکروب ها و حضور مداوم آنها نزدیک چشم، موجب ایجاد عفونت های چشمی، التهاب، قرمزی، ترشحات غلیظ، خارش و پوسته ریزی لبه پلک می شود و حتی می تواند به قرنیه چشم آسیب رسانده، موجب اختلال در بینایی شود.


مواد رنگی، عطرها و مواد نگهدارنده موجود در ریمل ها هم می توانند باعث حساسیت پوستی شوند.


مصرف مستمر و همیشگی ریمل، به خصوص ریمل های با پایه روغنی یا اصطلاحاً ضد آب، به دلیل اینکه به سختی از روی مژه ها پاک می شوند؛ به مرور، موجب چسبندگی مژه ها به یکدیگر و افزایش ریزش آنها می شود. شستشو و مالش شدید چشم برای پاک کردن این نوع ریمل ها، ممکن است باعث تخریب چشم و مژه و ورود مواد حساسیت زا یا عوامل عفونی به چشم شود.


مواد آرایشی چشم نباید بین افراد مشترک باشد و بهتر است هر ۴-۳ ماه عوض شوند، زیرا امکان آلودگی باکتریایی وجود دارد.خمیر دندان ها، ژل ها و شامپوهای حاوی « سدیم لوریل اتر سولفات»:« سدیم لوریل اتر سولفات» یک پاک کننده قوی است که حساسیت زا و سوزش آور است و سریعاً جذب بدن می گردد و در چشم ها و مغز و کبد باقی می ماند که نتایج و اثرات مضرّ آن ممکن است در طولانی مدت مشاهده شود از جمله این که التیام زخم ها را به تاخیر انداخته، در بزرگسالان سبب ایجاد آب مروارید گردد.

خرید        سوال از فروشنده


رازهای زیبایی با کمک طبیعت


انواع پوستها و مراقبت از آنها:پوست، یکی از اجزای مهم بدن است که سلامت و زیبایی آن، نقش بسیار پررنگی در سلامتی و زیبایی عمومی ما دارد. حال برای اینکه پوستی سالم، زیبا و شاداب داشته باشیم در درجه اول باید نوع پوست ماو روش های مراقبت از آن را به درستی بشناسیم.شناخت انواع پوست:پزشکان معمولا پوست افراد را از نظر میزان رطوبت، به سه دسته خشک، چرب و مختلط تقسیم می کنند که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارد و روشهای مراقبتی مناسب خودش را می طلبد.
پوست خشک:


اولین نوع از انواع پوست، پوست خشک است. این نوع از پوست، ظاهری بدون آب، ترک خورده و بافت ریز دارد و در آن، خطوط پوستی واضح تر بوده و در زمان لمس، خشن و خشک است. افرادی که دارای این نوع پوست هستند معمولا زمینه حساسیت سرشتی (درماتیت آتوپیک) دارند و چین و چروک ها و علائم پیری زودرس در آنها سریع تر از سایرین بروز می کند.


گاهی اوقات مویرگ های ظریفی لابه لای تار و پود این نوع پوست دیده می شود و این ویژگی را هم دارد که در مواجهه با هوای سرد و خشک دچار خشکی و ترک خوردگی شده و باعث احساس سوزش و سرخی در صورت، دست ها، گردن و یا ساق پاها شود. برعکس، در فصول گرم و معتدل افرادی که پوست شان خشک است مشکل کمتری دارند و تعریق و رطوبت هوا وضع پوستی آنها را بهتر و قابل تحمل تر می کند.راهکارهای سودمند برای پوست خشک:


اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که پوست خشکی دارند، بهتر است به این توصیه ها به خوبی توجه کنید. 1. از تماس مستقیم با آب و هوای سرد خودداری کرده و با استفاده از دستکش، جوراب، کلاه یا شال از پوست صورت و بدنتان محافظت کنید.

 2. تعداد دفعه های استحمام و شست وشوی دست ها و بدن خود را به حداقل برسانید.

 3. برای خشک کردن صورت و بدن خود، از پارچه های لطیف و بدون پرز و یا باد ملایم سشوار استفاده کنید.

 4. از عطر و ادکلن و مواد بهداشتی- آرایشی معطر و یا چسبنده و غلیظ کمتر استفاده کنید.

 5. سعی کنید از صابون های محرک یا مواد شوینده مایع یا پودر لباسشویی استفاده نکنید و تا آنجا که می توانید از اشعه خورشید و آب و هوای آلوده شهرهای بزرگ و صنعتی نیز دور باشید.

محصولات مناسب پوست خشک:


انواع محصولات مرطوب کننده برای افرادی که دارای پوست خشک هستند، ساخته شده و در بازار موجود است ولی اصل عمده در انتخاب مرطوب کننده، توجه به مندرجات روی جعبه این محصولات و متناسب بودن مرطوب کننده با پوست خشک است. زیرا مرطوب کننده هایی مخصوص پوست چرب و مختلط نیز در بازار وجود دارند که استفاده از آنها در پوست خشک، مجاز و به مصلحت نیست و باعث بدتر شدن خشکی پوست می شوند.


به این نکته هم توجه داشته باشید که مرطوب کننده مناسب پوست دست و ساق پا، معمولا باید از نوع کرم و مرطوب کننده سایر نقاط بدن مانند بازوها، سینه و پشت از نوع لوسیون باشد.


در مورد زمان استفاده از مرطوب کننده ها هم باید گفت بهترین زمان، بلافاصله بعد از استحمام یا بعد از شست وشوی دست ها و پاهاست و باید چندین بار در روز و هر بار به مقدار کافی برای پوشش دادن سطح بدن انجام شود.


توصیه دیگر، استفاده از وان آب نیم گرم به همراه پودر جوی دوسر یا مقادیر اندکی گلیسیرین یا پارافین است که روش مناسب و مفیدی برای شمایی که پوست خشک دارید است.


ضمن اینکه به خاطر داشته باشید در مواردی که حساسیت سرشتی یا انواع دیگر اگزما در فرد وجود داشته باشد، باید از داروهای موضعی یا داروهای خوراکی مختلف تحت نظر پزشک متخصص کمک گرفته شود.پوست مختلط:


افرادی هستند که پوستشان مختلط است. این نوع پوست بین سنین 20 تا 40 سالگی بیشتر دیده می شود و در آن، پوست نواحی چانه، بینی و پیشانی، چرب و نواحی اطراف چشم، گونه و گردن، خشک است. شناخت این نوع پوست و نحوه تعامل با آن اهمیت زیادی دارد زیرا در صورتی که فرد فقط به فکر درمان چربی محدوده مرکزی صورت باشد و از محصولات بهداشتی یا داروهای کاهنده چربی پوست استفاده کند، ناخواسته به بدتر شدن مشکل خشکی نواحی خارجی تر پوست و صورت کمک می کند و عکس این موضوع نیز صادق است.


راهکارهای  سودمند برای پوست مختلط:


اگر دارای پوستی مختلط هستید، برای کنار آمدن با این نوع پوست مجموعه ای از توصیه هایی را که برای موارد قبلی گفته شد برای هر یک از نواحی چرب یا خشک پوست تان باید به کار ببرید و علاوه بر آن توصیه های زیر را نیز به خاطر بسپارید. 1. شست وشوی صورت را باید به یک تا دو بار در روز و به همراه استفاده از شوینده های فاقد مواد صابونی قلیایی (پن ها یا بارها) محدود کنید.

 2. از استفاده از حوله ها و پارچه هایی که بافت خشن دارند و حاوی الیاف نایلونی هستند، خودداری کرده و از تماس با آب و هوای خشک و سرد یا آلوده نیز دوری کنید.


محصولات مناسب پوست مختلط:


برای افرادی که پوست مختلط دارند، ضدآفتاب ها، محصولات پاک کننده و مرطوب کننده های متعدد داخلی و خارجی در بازار وجود دارند که باید با نظر پزشک متخصص و در کنار بعضی داروهای خاص برای غلبه بر مشکلات این افراد استفاده شوند.


قابل توجه اینکه هر نوع علامت دال بر وجود اگزمای پوستی در این افراد باید به دقت تحت نظر گرفته شده و بر حسب نیاز از داروهای کورتیکوستروئیدی موضعی یا سایر داروها با نظر پزشک معالج کمک گرفته شود.پوست حساس:


 پوست حساس که شفاف و لطیف است، خطوطی وجود دارد و مویرگ هایی ظریف در آن مشاهده می شود که در اثر تماس با مواد حساسیت زای هوا، عطر و ادکلن و مواد آرایشی، سرخ و ملتهب می شود.راهکارهای مناسب برای پوست حساس:


افرادی که دارای این نوع پوست هستند باید از تماس بیش از حد با مواد شیمیایی و مواد شوینده، اشعه خورشید و گرد و غبار هوا خودداری کرده و از شوینده های ملایم و فاقد مواد صابونی قلیایی استفاده کنند. ضمن اینکه عطر و ادکلن، اسپری های خوشبو کننده هوا و حشره کش ها نیز جزو موادی هستند که این افراد باید از آنها دوری کنند.محصولات مناسب پوست حساس:


دارندگان پوست حساس، بهتر است قبل از استفاده از هر محصول بهداشتی- آرایشی، ابتدا مقدار کمی از آن را بر سطح داخلی بازوی خود بمالند و در صورتی که هیچ واکنش حساسیتی در این نقطه ایجاد نشد، برای صورتشان از آن محصول استفاده کنند.پوست چرب:


نوع دیگری از انواع پوست، پوست چرب نامیده می شود که ظاهری براق دارد و در حین لمس، چرب است. کسانی که در این دسته قرار می گیرند روزنه های پوستی آنها معمولا متسع است و در بعضی نواحی مانند کناره ها و پل بینی، نقاط سیاهی روی این روزنه ها دیده می شود. این افراد معمولا خال های زیادی روی سطح پوست خود دارند و مستعد آکنه یا اصطلاحا همان جوش های غرور جوانی هستند.


گاهی چربی سطح پوست این دسته از اشخاص چنان زیاد است که ظاهری چرب و نه چندان پاکیزه پیدا می کنند و نیاز به شست وشوی مکرر پوست شان دارند و این موضوع از نظر اجتماعی و شخصی، آنها را دچار مشکل می کند. ضمن اینکه اغلب بوی ناخوشایندی که همراه ترشحات چربی پوست است نیز این افراد را آزار می دهد اما مزیتی که پوست چرب دارد این است که دیرتر چین و چروک خورده و علائم افزایش سن را بروز می دهد.راهکارهای سودمند برای پوست چرب:


اگر جزو افرادی هستید که در دسته دوم قرار می گیرند و پوست تان چرب است، بهتر است کاربرد این توصیه ها را در برنامه مراقبت های پوستی خود قرار دهید. 1. شست وشوی مرتب و مکرر صورت و بدن را فراموش نکنید و خاطرتان باشد گاهی دو بار حمام نیز در روز لازم است.

 2. استفاده از محصولات بهداشتی- آرایشی و ضدآفتاب های فاقد چربی، از اصلی ترین مواردی است که باید رعایت کنید.

 3. از صابون ها و شوینده های مخصوص پوست چرب استفاده کنید. ضمن اینکه استفاده از محصولات لایه بردار و درمان آکنه با داروهای موضعی یا خوراکی را هم تحت نظر پزشک متخصص از یاد نبرید.


محصولات مناسب پوست چرب:


نکته قابل توجه این است که شما هم مثل افراد دارای پوست خشک، نیاز به استفاده از مرطوب کننده دارید و صرف داشتن پوست چرب، نیاز به مرطوب کننده را در شما از بین نمی برد ولی مرطوب کننده هایی که باید استفاده کنید، مخصوص پوست خودتان است و فرآورده های فاقد چربی برای این منظور به کار می روند.پوست طبیعی:


عده ای هستند که هیچ کدام از ویژگی های ذکر شده در پوست شان بارز و شاخص نیست و معمولا درگیری کمتری در مورد رفتار مناسب با پوستشان دارند. به پوست این افراد پوست طبیعی گفته می شود. این نوع پوست معمولا ظاهری شاداب و کمی مرطوب با قوام و بافتی عادی دارد و با کمی کشیده شدن به سرعت به حالت عادی برمی گردد و چربی یا خشکی بیش ازحد ندارد.


پوست طبیعی، هموار و در زمان لمس، فاقد خشونت یا چربی یا جوش های آکنه ای است و مراقبت از این نوع پوست چندان دشوار نیست. اگر نوع پوست شما در این دسته قرار می گیرد، استفاده از ضدآفتاب ها و محصولات شوینده و مرطوب کننده هایی که در بازار تحت عنوان «محصولات مناسب برای پوست های طبیعی» وجود دارند، به اضافه خودداری از تماس بی رویه با نور خورشید و شست وشوی یک تا دو بار در روز توصیه هایی هستند که برای شما لازم است.


انسانها در طول عمر خود ممکن است در اغلب حالات، پوست طبیعی داشته باشند ولی بنا به شرایط خاصی مانند شست وشوی بیش از حد پوست با شوینده های نامناسب، تماس با عوامل محیطی و یا بروز اختلال در میزان ترشح چربی سطحی پوست (که اصطلاحا به آن سبوم گفته می شود) دچار چربی یا خشکی بیش از حد پوست می شوند که طبعا این حالات با برطرف کردن عوامل ایجاد کننده از بین می روند.راهکارهای داشتن پوستی شاداب:پاکسازی صورت با تونر و شیرپاک‌کن، بخور صورت با آب، شست‌وشوی صورت با مایع مخصوص و… همگی راه‌هایی برای پاک کردن پوست هستند. اما بهترین و مفیدترترین روش برای شست‌وشوی صورت کدام است؟ این یکی از سوالاتی است که برای خانم‌های زیادی مطرح است و جواب‌های درست و غلط زیادی هم به آنها داده می‌شود.


امروزه متداول است که استفاده از لوسیون‌های گیاهی یا شیمیایی را به افراد برای شست‌وشوی پوست صورتشان توصیه می‌کنند و البته خیلی‌ها هم به روال سابق از صابون معمولی برای شست‌وشو و تمیزی پوست خود استفاده می‌کنند و تا به حال دچار هیچ عارضه‌ای هم نشده‌اند.


این یک راز نیست درواقع یک تشخیص درست از سوی شما یا پزشک زیبایی شماست که بگوید نوع پوست شما کدام یک از ۳ حالت چرب، خشک و نرمال است و شما باید کدام شیوه را برای شست‌وشوی پوست خود انتخاب کنید.


به گفته متخصصین پوست و زیبایی آب، مفیدترین و ساده‌ترین راه برای پاک کردن آلودگی‌های موجود روی پوست است که افراد می‌توانند در روز به دفعات متعدد با هر نوع پوستی از آن استفاده کنند و دچار هیچ مشکلی نشوند.


شست‌وشوی پوست یک ضرورت است اما اینکه با چه ماده‌ای شست‌وشو شود بستگی به وضعیت پوست افراد دارد. وقتی شخصی پوست خشکی دارد مسلما باید از شست‌وشوکننده‌هایی که اسیدیته بیشتر، قلیای کمتر و PH‌های پایین‌تری دارند، استفاده کند. وقتی پوستی نرمال است ممکن است خیلی در این زمینه مشکل نداشته باشند. البته پوست‌های نرمال نیز گاهی خشک و گاهی چرب می‌شوند این به آن معناست که وقتی شخص می‌گوید پوست من چرب نیست و خشک هم نیست اما وقتی می‌شویمش خیلی احساس خشکی می‌کنم، یعنی این پوست نرمال رو به خشکی است اما اگر چنین شکایتی نداشته باشد یعنی یک پوست نرمال رو به چرب دارد.


اما پوست چرب که به محض شستن فورا دوباره چرب می‌شود، کاملا واضح است که نیاز به شست‌وشوی بیشتری دارد. این نوع پوست محدودیت کمتری در استفاده از صابون‌ها دارد به طوری که اگر کسی پوست چربش را با صابون‌های معمولی و حتی بدن‌شوی هم بشوید، احساس ناخوشایندی به او دست نمی‌دهد و احساس سوزش و کش‌آمدگی در پوستش نمی‌کند.


تعداد دفعات شست‌وشوی صورت هم باز به نوع پوست هر فرد بستگی دارد. اگر فرد پوست چربی دارد باید به دفعات بیشتری پوست را بشویید. معمولا پوست خشک در شبانه‌روز بیش از یک بار به شست‌وشو با پاک‌کننده‌ها نیاز ندارد، اما پوست طبیعی تا ۲ بار می‌تواند با پاک‌کننده‌ها شست‌وشو شود و برای پوست چرب حتی بیش از ۳ بار هم اشکالی ندارد.


البته شست‌وشو با آب تا هرچندبار در شبانه‌روز که انجام شود حتی برای پوست خشک هم مجاز است. فردی که پوست خشک دارد و تمایل دارد که پوستش را چندبار بشوید؛ می‌تواند یکبار در روز که آلودگی پوستش بیشتر است از پاک‌کننده‌ها استفاده کند و دفعات بعدی فقط با آب خالی صورتش را بشوید.اندر مضرات لوازم آرایش شیمیایی و مصنوعی:بر اساس آمارهای موجود، در کشورهای در حال توسعه، ۸۰ درصد بانوان از لوازم آرایشی استفاده می کنند در حالی که این میزان در کشورهای توسعه یافته به دلیل آگاهی از زیان های این لوازم، بسیار پایین تر از این حد است. در حال حاضر، افراط در استفاده از لوازم آرایشی، سلامت جامعه، خصوصاً زنان و دختران را به خطر انداخته، هر روز نیز بدون توجه به تبعات سوء آن، بر میزان تقاضای این لوازم افزوده می شود. در این بحث ابتدا عوارض عمومی و کلی لوازم آرایشی(یعنی عوارضی که در استفاده از همه یا اکثر این لوازم دیده می شود) و سپس عوارض اختصاصی هر فرآورده آرایشی یا روشهای زیبایی، به طور جداگانه بیان گردد.عوارض عمومی:سرطان:


 با توجه به وجود بیش از ۸۰۰ ترکیب شیمیایی سمی در مواد آرایشی و عطرهای صنعتی، استفاده مداوم از لوازم آرایشی، موجب جذب سالانه ۲۵۰۰ گرم مواد شیمیایی به بدن می شود. گفتنی است اغلب زنان بیش از ۲۰ نوع مارک مختلف لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند که این موضوع موجب افزایش خطرات ناشی از مصرف این نوع مواد می گردد. تحقیقات نشان می دهد که مواد آرایشی می توانند به رشد سلول های سرطانی کمک فراوانی کنند.


ترکیبات شیمیایی استفاده شده در مواد آرایشی مانند مواد محافظی از جمله « پارابن ها » و « فتالات ها »، ارتباطی مستقیم با رشد تومورهای سرطانی به ویژه سرطان سینه دارند. پژوهش های اخیر «سازمان مبارزه با سرطان آمریکا» نشان می دهد که « پارابن ها » در ۲۰ نوع از نمونه های گرفته شده از سرطان های سینه کشف شده اند. زنانی که بیشتر از مواد آرایشی استفاده کرده اند؛ سرطان پیشرفته تر و طول عمر کمتری داشته اند. اگر چه سازندگان لوازم و مواد آرایشی سعی کرده اند تا استفاده از این ترکیب شیمیایی را در محصولاتی مانند شامپوها و ژل ها حذف کنند و یا تا حدّ زیادی پایین آورند؛ اما در استفاده کمتر از آنها در مواد دیگر آرایشی ناموفق بوده اند.


بنابراین، بانوان، باید حتی المقدور استفاده از مواد آرایشی را کاهش داده یا کاملاً از مصرف آنها بپرهیزند؛ چرا که استفاده از مواد شیمیایی آرایشی، انسان را به مرگ نزدیک تر می کند. جالب است که بدانید که در سالهای اخیر و با افزایش استفاده خانم ها از مواد آرایشی در ایران، آمار سرطان سینه نیز افزایش یافته است.پیری زودرس پوست:


مواد آرایشی و بهداشتی، عموماً با ایجاد یک سد، مانع رسیدن اکسیژن کافی به پوست شده، پیری زودرس پوست به ویژه در دختران نوجوانی که از سنین پایین آرایش می کنند را سبب می شوند. این تاثیرات تدریجی با پیرشدگی پوست، بروز چروکیدگی در ناحیه پیشانی و چین خنده آغاز می شود؛ ولی متاسفانه بانوان برای پوشاندن این چین و چروک ها، از مواد آرایشی بیشتری استفاده می کنند که همین امر سبب ضربه و آسیب جدّی تری به پوست می شود.حساسیت:


حساسیت، شایع ترین عارضه لوازم آرایشی به خصوص اجناس تقلبی است. احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در محلی که ماده آرایشی استفاده شده، شایع ترین شکایت مصرف کنندگان است. سایر علایم عبارتند از: قرمزی، تورم، خارش و تاول های آبدار، کهیر، عفونت پوست، عفونت ریشه مو، تغییر رنگ پوست و آکنه.جنون گاوی:


 برخی مواد آرایشی خارجی ممکن است دارای فرآورده های دامی و حاوی کولاژن و ژلاتین باشند که باعث سرایت عارضه جنون گاوی به مصرف کننده می شوند که احتمال بروز این مشکل در مورد لوازم آرایشی تقلبی زیادتر است.صدمات کبدی:


آفلاتوکسین B1 ، شایع ترین و یکی از قدیمی ترین مواد سرطان زا برای انسان است که توسط قارچ ها تولید می شود. مصرف محصولات آرایشی آلوده به این قارچ ها، می تواند منجر به صدمات کبدی حاد شود. میزان این ماده سمی در مواد آرایشی تقلبی، بالاتر از حدّ مجاز بوده، به راحتی از روی پوست، جذب بدن می گردد.آکنه:


 استفاده از مواد روغنی تقلبی در لوازم آرایشی غیر استاندارد، باعث ایجاد جوش سرسیاه و آکنه در فرد مصرف کننده می گردد؛ اگر چه این امر در استفاده از لوازم آرایشی دارای مارک های معتبر نیز، غیر معمول نیست.ایدز و هپاتیت:


بسیاری از شرکتهای تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، در محصولات خود از بقایای جنینی مانند جفت استفاده می کنند که اینکار موجب ایجاد نگرانی هایی از جهت انتقال بیماری هایی مثل ایدز و هپاتیت گردیده است. جفت، لایه تغذیه کننده جنین در رحم است که پس از تولّد، دور ریخته می شود. در حال حاضر استفاده از آن در محصولات آرایشی ممنوع شده ولی برخی کارخانه های تولید کننده ادعا می کنند که مواد موجود در جفت، موجب رشد بافتی و برطرف شدن چین و چروک پوست می شوند. سازندگان مواد آرایشی از جفت، تلاش می کنند با الکل و سایر مواد پاک کننده، آن را از آلودگی میکروبی پاک نمایند؛ اما همچنان امکان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت وجود دارد.عقیمی:


 یکی از عوامل عقیم شدن نوزادان پسر، استفاده مادران آنها از محصولات آرایشی شیمیایی است. برخی مواد شیمیایی خطرناک که علاوه بر مواد آرایشی در بسیاری از مواد پلاستیکی که در ساخت اسباب بازی به کار می روند نیز وجود دارند؛ می توانند سبب عقیم شدن نوزادان پسر شوند.عوارض اختصاصی:


یعنی عوارضی که در هر محصول، با توجه به مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت و فرمولاسیون آن مشاهده می گرددرنگ و فر مو:ریزش مو در اثر رنگ موهای غیر مجاز تقریباً به پدیده ای رایج تبدیل شده است؛ حتّی در برخی موارد، پیاز مو، به سبب مصرف این مواد، سوخته؛ باعث طاسی غیر قابل برگشت و یا ایجاد تاول بر روی پوست سر می شود. به علت وجود ماده ای به نام « پارافنیلین دیامین(PPD) » در بعضی از رنگ موها، ممکن است التهاب پوست صورت و یا در موارد شدیدتر، تورم صورت به وجود آید. از عوارض دیگر رنگ های مو، موخوره، شکنندگی و گره خوردگی موها و ایجاد حساسیت می باشد.


 « پرسولفات آمونیوم» که گاهی برای روشن کردن مو به کار می رود؛ ممکن است منجر به التهاب پوست و گاهی نیز حساسیت ناگهانی مثل سرگیجه و سردرد شود.


فر دایمی، موی صاف را موّاج و فرفری می کند. ماده فر، پیوندهای شیمیایی را در موهای صاف می شکند و باعث ایجاد فر در مو می شود. این عمل می تواند مو را تخریب کند. موها نباید بیش از هر ۳ ماه یک بار در معرض محلول فر قرار گیرند. اگر مایع فر برای مدت طولانی روی مو بماند؛ بسیار قوی تر عمل می کند و موها را خشک، بدرنگ و شکننده می کند. امکان تخریب پوست سر هم وجود دارد.


رژ لب:گروهی از متخصّصان اعلام کرده اند که بیش از نیمی از رژ لب ها حاوی سرب هستند. آزمایش روی محصولات ۳۳ شرکت تجاری تولید کننده رژ لب نشان داد که ۶۱ درصد از این محصولات میزان بالایی سرب دارند؛ در حالی که در ترکیبات هیچ کدام از آنها نامی از این ماده برده نشده بود. این آلودگی در انواع قرمز رنگ برخی از مارک ها بیشتر است. میزان سرب موجود در این محصولات ۳ برابر بیش از مقدار مجاز است..


محقّقان معتقدند، سرب به کار رفته در این محصولات باید به همان میزان استانداردی باشد که برای آب نبات ها وضع شده، چرا که رژ لب هم از سوی خانم های مصرف کننده بلعیده شده، وارد دستگاه گوارش می شود. مطالعه ای که بر روی قیمت و سلامت مارک های مختلف صورت گرفت؛ نشان دهنده این واقعیت بود که بعضی مارک های ارزان تر، سرب بسیار کمتری از مارک های گران قیمت دارند! سرب، ماده ای سمی است که تاثیر به سزایی بر اعصاب می گذارد.


آلودگی سرب در دراز مدت، سبب کاهش یادگیری، دشواری در زبان آموزی و ایجاد اختلالات رفتاری در افراد می شود. مصرف مقادیر سمی سرب، همچنین باعث کاهش بهره هوشی(IQ) شده، پرخاشگری را در افراد افزایش می دهد. همچنین سرب یکی از عوامل احساس خستگی و کسالت دایم در افراد و نیز ایجاد کم خونی های مزمن است. زنان باردار و کودکان از آسیب پذیرترین گروه ها در برابر آلودگی با سرب محسوب می شوند. این ماده به راحتی از جفت عبور کرده، وارد مغز جنین می شود و از رشد و تکامل طبیعی آن جلوگیری می کند.محصولات سفید کننده پوست:علت اصلی مشکلات و عوارض ناشی از مصرف محصولات سفید کننده پوست، وجود « کلوبتازول» است که در برخی کشورها، استفاده از آن ممنوع شده است. از عوارض این ماده می توان به چاقی، کم کاری غده فوق کلیوی، تیرگی پوست در بلند مدت، پوکی استخوان و … اشاره کرد. در واقع استفاده از محصولات روشن کننده در میان مصرف کنندگان به نوعی اعتیاد تبدیل شده است. بنابراین اطلاع و آگاهی از ماهیت و عوارض جانبی استفاده از این محصولات، به ویژه کلوبتازول، یک نیاز ضروری و حیاتی است. با توجه به ورود غیر قانونی محصولات آرایشی تقلبی به کشور، احتمال بروز این خطرات بسیار زیاد است. کرم های سفید کننده حاوی « هیدروکینون »:کرم های روشن کننده حاوی هیدروکینون که به عنوان داروی ضد لک مورد استفاده قرار می گیرند؛ در دراز مدت باعث افزایش تحریکات پوستی می شوند و هر اندازه که درصد هیدروکینون موجود در این نوع کرم ها بیشتر باشد، شانس ابتلا به تحریکات پوستی افزایش می یابد؛ به عنوان نمونه هیدروکینون ۱۰ درصد، شدیداً پوست را تحریک کرده، باعث خارش و قرمزی پوست می شود. بنابراین، افراد بهتر است برای پیشگیری از تحریکات پوستی شدید، از سفید کننده های حاوی هیدروکینون ۴ درصد استفاده کنند.


همچنین برای از بین بردن یا کم رنگ کردن ضایعات و لکه های پوستی می توان از غلظت های کمتر از ۲ درصد استفاده نمود. این کرم ها معمولاً زمانی کارآیی دارند و تاثیرات عمیقی بر جای می گذارند که برای طولانی مدت استفاده شوند که البته در آن صورت هم، پس از قطع مصرف، لک های پوستی دوباره پیدا می شوند. بعضی از پزشکان، هیدروکینون را به عنوان درمان توصیه نمی کنند؛ چرا که در درازمدت(بعد از ۶ ماه) باعث ایجاد لک های دایمی در پوست می شود.


بنابراین، مصرف بیش از ۶ ماه این کرم ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. همچنین به دلیل عوارض پوستی، زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف این کرم ها پرهیز کنند. فراموش نکنید که قبل از استفاده از این نوع کرم ها، باید آنها را روی یک زمینه سفید امتحان کرد تا حاوی مواد رنگی نباشند؛ زیرا هیدروکینون موجود در کرم ها، در مدت یک الی ۶ ماه اکسید و قهوه ای رنگ می شود که نشان می دهد کرم غیر قابل مصرف است و خاصیت خود را از دست داده است.ریمل:ریمل، در صورتی که فرمولاسیون مناسبی نداشته باشد می تواند سبب ریزش مژه ها شود که درمان آن گاهی ماه ها زمان می برد.


پایه اصلی ریمل های مایع، آب و روغن است. ریمل هایی که پایه اصلی آنها آب است؛ محیط مناسبی برای رشد و نمو میکروب ها هستند. لذا تکثیر این میکروب ها و حضور مداوم آنها نزدیک چشم، موجب ایجاد عفونت های چشمی، التهاب، قرمزی، ترشحات غلیظ، خارش و پوسته ریزی لبه پلک می شود و حتی می تواند به قرنیه چشم آسیب رسانده، موجب اختلال در بینایی شود.


مواد رنگی، عطرها و مواد نگهدارنده موجود در ریمل ها هم می توانند باعث حساسیت پوستی شوند.


مصرف مستمر و همیشگی ریمل، به خصوص ریمل های با پایه روغنی یا اصطلاحاً ضد آب، به دلیل اینکه به سختی از روی مژه ها پاک می شوند؛ به مرور، موجب چسبندگی مژه ها به یکدیگر و افزایش ریزش آنها می شود. شستشو و مالش شدید چشم برای پاک کردن این نوع ریمل ها، ممکن است باعث تخریب چشم و مژه و ورود مواد حساسیت زا یا عوامل عفونی به چشم شود.


مواد آرایشی چشم نباید بین افراد مشترک باشد و بهتر است هر ۴-۳ ماه عوض شوند، زیرا امکان آلودگی باکتریایی وجود دارد.خمیر دندان ها، ژل ها و شامپوهای حاوی « سدیم لوریل اتر سولفات»:« سدیم لوریل اتر سولفات» یک پاک کننده قوی است که حساسیت زا و سوزش آور است و سریعاً جذب بدن می گردد و در چشم ها و مغز و کبد باقی می ماند که نتایج و اثرات مضرّ آن ممکن است در طولانی مدت مشاهده شود از جمله این که التیام زخم ها را به تاخیر انداخته، در بزرگسالان سبب ایجاد آب مروارید گردد.

خرید        سوال از فروشنده


برچسب‌ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
نویسنده: beautyadvisecenter | نسخه قابل چاپ | 1394/4/10 - 22:05 | 1 2 3 4 5

آخرین مطالب

» چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ( 1395/6/5 )
» اشتباهات جالب درباره ی چشم ها ( 1395/5/28 )
» چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ( 1395/3/1 )
» پیام تبریک سال نو و نوروز 95 ( 1394/12/25 )
» تاثیر آب و هوا بر موها ( 1394/10/30 )
» آموزش رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک همراه با نمونه رایتینگ های با نمره 7 ( 1394/10/20 )
» راه های جذب کردن آقایان ( 1394/10/19 )
» دانلود کتاب محبوبیت نزد جنس مخالف ( 1394/9/30 )
» روش استفاده صحیح و اصولی از ریمل ( 1394/9/20 )
» بهترین روش پاک کردن تاتو و خالکوبی ( 1394/9/10 )
» صورت خود را قبل از خواب بشویید ( 1394/8/30 )
» خواب و بیداری و پوست صورت ( 1394/8/20 )
» انواع رنگ بلوند و مقدار مصرف و زمان برای آن ( 1394/8/10 )
» چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ( 1394/7/30 )
» راهکارهای ساده برای رشد ابروها ( 1394/7/20 )
» چرا زنان فرانسوی بسیار خوش اندام هستند؟ ( 1394/7/10 )
» تاثیرات مخرب استرس روی پوست و مو ( 1394/6/31 )
» موادی که موجب خشکی پوست می شوند ( 1394/6/23 )
» سایت ورزشی لیگ جزیره ( 1394/6/20 )
» سایت بازاریابی و همکاری در فروش فایل همه جور فایل ( بهترین سیستم همکاری در فروش ) ( 1394/6/17 )

محبوب ترین مطالب

لینکستان

درباره ما

آمار وبلاگ

کد های کاربر